↓  Zobrazit pozice
3. Května 2021

Děti ani nenapadne, že bude holka programovat hůř než kluk

Když bez předchozích zkušeností nastupovala na pozici programátorky, ještě zdaleka netušila, jaké možnosti jí kódování přinese. Agnieszka Hyška-Krawczyk, která dnes pracuje v kompetenčním centru SAP, byla mezi prvními polskými ženami v IT. Dnes boří stereotypní představy o ženských technických schopnostech a své znalosti ráda předává i těm nejmenším.

K programování jste se dostala už na začátku nového milénia. Kudy vedla vaše cesta k informačním technologiím?

Když jsem dokončila studium matematiky na Univerzitě v Lodži, začala jsem se rozhlížet po první práci. Zaujala mě náborová kampaň společnosti mBank, která byla v té době nevídaná, neboť lákala zájemce i na pozice, v nichž zatím neměli žádnou praxi. Tak jsem se přihlásila o práci v IT. Teprve na pohovorech se ukázalo, že mě chtějí zaměstnat jako programátorku. Programovací jazyk, ve kterém pracovali, jsem ale vůbec neznala.

Přesto si vás nechali.

Ano. Řekli mi, že pokud se ho budu chtít naučit, tak to půjde. A opravdu, osvojit si syntaxi nového jazyka pro mě nakonec nebyl žádný problém. Troufla bych si dokonce tvrdit, že to dokáže každý, kdo umí číst, psát a počítat. Těžší bylo pochopit obchodní požadavky bankovní společnosti, a podle toho programovat.

Měla jste v tamním IT oddělení kromě kolegů také kolegyně?

Byla jsem v podstatě jediná programátorka. Pak tam působila ještě jedna kolegyně na pozici administrátorky a jedna testerka. To bylo všechno, náš tým přitom měl skoro sto lidí. V té době však IT teprve dozrávalo, proto mi genderově nevyvážený pracovní kolektiv přišel normální.

S pozicí jste později změnila i místo trvalého pobytu a přestěhovala se do Česka – už jako zkušená programátorka. Kam vedly vaše další kroky?

Chvíli jsem programovala pro Komerční banku, pak jsem šla pracovat pro německou burzu, kde jsem působila téměř jedenáct let. Dělala jsem tam na jednom velkém projektu TARGET2-Securities, což je platforma, která umožňuje investorům obchodovat s cennými papíry. Dřív je totiž nešlo prodávat a nakupovat na jednom místě. Když tento projekt skončil, bylo mi jasné, že podobnou příležitost už jen tak nedostanu. Takové projekty se objevují jednou za dekádu. Zdálo se mi, že jsem v této oblasti dosáhla, čeho jsem mohla. Zatoužila jsem po větší výzvě. Proto mě začala zajímat práci jinde – třeba i v úplně jiném sektoru.

A v tu chvíli vstoupil do hry workshop organizace Czechitas, která pořádá kurzy IT pro ženy.

Přesně tak. Když jsem se rozhodla, že změním práci, měla jsem osmnáct let zkušeností v programování, ale potřebovala jsem si trochu vylepšit životopis. Shodou okolností zrovna společnost Czechitas pořádala kariérní workshop, který měl účastníky naučit, jak si upravit CV nebo pracovní profil na sociálních sítích. Po skončení kurzu vystoupil můj nynější kolega Matěj Chour se svou prezentací o volných místech ve Škodovce. Překvapilo mě, jak velké mají IT oddělení. Tak jsem se s ním dala do řeči a uvědomila si, že jsem narazila na něco, co by mě mohlo bavit a zajímat. O den později jsme spolu zahájili oficiální přijímací řízení a za tři měsíce jsem nastoupila do kompetenčního centra SAP.

i

Proč na kurzy Czechitas chodí i náboráři ze ŠKODA AUTO?

„Naši odborníci zde prezentují realitu náboru z hlediska trhu a recruiterů samotných. Chceme účastnicím pomoci změnit profesi, poodkrýt procesy, kterých se mohou zbytečně obávat, nebo jim dát tipy, jak využít své dosavadní zkušenosti a silné stránky pro budoucí pohovory a profesní role. S Czechitas spolupracujeme i proto, abychom celkově podpořili rozvoj české společnosti v segmentu IT. Ať už zaměřením na ženy v IT, nebo na vzdělávání dětí,“ popisuje koordinátor Náborového centra  Matěj Chour, který Agnieszku inspiroval ke změně kariéry. „Na workshopech Czechitas je skvělé, že máme příležitost o věcech mluvit přímo a do hloubky. Také díky tomu se Agnieszka dozvěděla, že součástí ŠKODA AUTO je IT oddělení, které jí má co nabídnout. A my ji tak získali do našeho týmu, za což jsme opravdu rádi,“ dodává s úsměvem Matěj.

Matěj Chour, koordinátor Náborového centra

Účinná zbraň proti předsudkům o ženách v IT? Více žen v IT
Narážíte na nějaké předsudky vůči ženám-ajťačkám?

Občas někde třeba zaslechnu názor, že určité činnosti jdou ženám více než jiné, například že budou lepší v dokumentaci. Takhle by se ale soudit nemělo. Když mám pocit, že je nějaké tvrzení diskriminující, ozvu se. Snažím se s předsudky bojovat, ale lepší by bylo rovnou dostat víc žen do IT. Pak ty zkreslené představy zmizí samy.

Co vás nejvíc baví na práci ve ŠKODA AUTO?

Pracuji jako systémová analytička a jsem velice spokojená. Ve Škodovce máme dost prostoru pro seberealizaci, firma navíc pravidelně investuje do našeho vzdělání. Moje práce je velmi pestrá, zahrnuje nejen nastavovaní SAP systémů, ale rovněž programovaní a vedení projektů. Zaměřuji se na moduly SAP v oblasti finančního účetnictví a treasury. Nudit se tady prostě nemůžu. Škodovka má totiž největší implementaci SAPu v České republice a poskytuje služby i pro další společnosti koncernu.

i

Co vás čeká po nástupu do SAP centra?

Mimo jiné netradiční onboardingatraktivní plán seberozvoje.

Kromě toho vedete v Mladé Boleslavi také kurzy programování pro děti.

Jelikož mi organizace Czechitas pomohla k nové práci, říkala jsem si, že by bylo skvělé, kdybych pro ni také mohla něco udělat. A tak pomáhám vzdělávat děti.

Proč právě děti?

Protože ještě nemají žádné předsudky. Ani je nenapadne, že holka někdy bude programovat hůř než kluk. Přestože se na kroužky zatím hlásí poměrně málo dívek, všichni spolu vycházejí dobře. Loni jsem vedla například desetitýdenní kurz programování v Mladé Boleslavi, někdy učím také na kurzech Pythonu pro ženy v Liberci. Nejvíc se ale věnuji právě dětem. Je zajímavé pozorovat, jak se u nich projevují různé přístupy – někoho naplňuje grafika, jinému jdou víc algoritmy, ale každý si může najít to své. Navíc je s dětmi legrace.

Naučit se programovat? „Zvládne to každý, kdo umí číst, psát a počítat,“ říká IT specialistka Agnieszka.

Co malé programátorky a programátory nejvíc baví?

Často chtějí hned vidět výsledek, a tak jsou naprosto šťastní, když se jim něco povede. Samozřejmě ještě nemají takový odhad, takže si někdy myslí, že se po první vydařené animaci hned můžou pustit do ambiciózního projektu. Pak je musím trochu mírnit a říkat: „Ne, ne, jeden kroužek animace ti ještě nestačí k tomu, abys mohl vytvořit hru, jako je Minecraft.“

Co byste vzkázala ženám, které se o IT oblast zajímají, ale možná se jí trochu bojí?

Každé ženě, která o IT aspoň trošku přemýšlí, bych řekla, ať má kuráž a zkusí to. Dnes je na trhu opravdu široká škála zajímavých pozic a ženy a dívky si můžou vybrat takovou, která odpovídá jejich vědomostem a povaze. A pokud už v IT jste – nevzdávejte to po prvních neúspěších. Nikdo nedokáže napoprvé naprogramovat věci bez chyby. Chybování k IT zkrátka také patří a byla by škoda všechno vzdát jen kvůli pár přešlapům.

Uložení preferencí uživatele napříč webovými stránkami
Statistika a analýza chování uživatele
Oslovování s nabídkou produktů a propojení se sociálními sítěmi